Як у Чернівцях працює релокований сайт міста Слов’янськ «6262»: інтерв’ю з головною редакторкою Лідією Хаустовою
Як у Чернівцях працює релокований сайт міста Слов’янськ «6262»: інтерв’ю з головною редакторкою Лідією Хаустовою
Швидкі новини
Як у Чернівцях працює релокований сайт міста Слов’янськ «6262»: інтерв’ю з головною редакторкою Лідією Хаустовою
Сайт міста Слов’янськ «6262» заснували у 2014 році після звільнення населеного пункту від російських військ. Повномасштабну російську війну проти України редакція видання зустріла на Донеччині, а у березні 2022 року вирішила евакуюватися у більш безпечне місто. Для переїзду обрали місто Чернівці.
Про роботу на відстані, виклики та плани на майбутнє — проєкту «Війна і журналісти» розповіла головна редакторка сайту міста Слов’янськ «6262» Лідія Хаустова.
Про початок повномасштабних воєнних дій у редакції «6262» були розмови ще за декілька днів до 24 лютого. У перший день великої війни Лідія Хаустова прокинулась під звуки вибухів і перше, що зробила, — написала про це на сайт.
«У перші дні ми дуже багато працювали. 24 лютого я вийшла в онлайн-трансляцію з центру Слов’янська, щоб заспокоїти людей і показати, що у місті все спокійно. Люди, звичайно метушились, але в місто росіяни не заходили, ніхто не обстрілював, все було добре. Перші дні ми працювали з дому, але цілодобово. Це була робота 24/7, ми писали про все, що відбувається в Україні», — пригадує Лідія Хаустова.
Сайт «6262» росіяни ще у 2014 році визнали однією з небезпечних організацій, тож у редакції наперед спланували, за яких умов будуть виїжджати з міста.
«Ми обрали крайню точку, куди зайдуть росіяни, щоб виїхати. Коли вони почали наближатись занадто близько до міста, ми ухвалили рішення, що евакуюємося всім офісом. Нас виїжджало декілька машин, хтось їхав з родичами, хтось сам», — розповідає журналістка.
Місто Чернівці керівник сайту (Валерій Гармаш — ред.) обрав невипадково — тут працювала організація, яка надавала на певний час притулок журналістам і офіс для роботи.
Адаптуватися до нового місця, каже Лідія, було неважко. Працювати дистанційно журналісти навчилися ще з часів пандемії «ковіду».
«Ми то ходили на роботу, але от, до прикладу, записувати інтерв’ю з людьми, брати новини дистанційно — це все було ще звично з часів коронавірусу. Тому для нас це не було чимось новим. Інша справа — моральна складова. Тобто ми дуже довго відходили, багато працювали. Ми не могли відволікатися від новин. Тому морально було важче, аніж фізично адаптуватися до нових умов роботи», — говорить головна редакторка.
Попри просту адаптацію відстань стала чи не найбільшим викликом в роботі медійників. Певний час у Слов’янську не було жодного представника сайту, окрім рідних, які й розповідали про ситуацію в місті.
«Головний виклик — не бути на місці. Ми не можемо, наприклад, швидко написати про обстріл, бо ми банально його не чули, або не можемо напряму взяти коментар, хоча на початку “повномасштабки” ми спілкувалися з владою, ходили на пресконференції», — зазначає Лідія Хаустова.
Водночас інформацію, за її словами, отримувати зараз не складно. Редакція працює здебільшого через запити та телефон.
«Зв’язуємось з тими відомствами, які можуть надати інформацію просто телефоном, а їх не так і багато через те, що Слов’янськ наближений до фронту. Усі відповідають на запити. Не було такого, щоб у чомусь відмовили, хіба що, здається, про фортифікаційні споруди ми щось запитували, але сказали, що наразі не можуть надати інформацію через те, що вона закрита», — зауважує журналістка.
Нині на сайті «6262» основний напрям роботи — війна та все, що з нею пов’язано. Головна редакторка видання каже, що людей насамперед цікавить хід бойових дій, виплати, гуманітарна допомога, інформація про внутрішніх переселенців й евакуйованих. Популярність мають в читачів й історії успіху.
У майбутньому редакція сайту планує повертатися до Слов’янська. Частина команди, говорить головна редакторка, вже у місті. Під час перебування у релокації вони відкрили ще одне медіа — сайт міста Чернівці «0372». Обидва сайти є частиною організації «Має сенс».
«Звичайно, що хочемо розширюватися. Пропри все у нас залишається сайт міста Чернівці, над яким ми також будемо працювати. Але головне зараз — здобути перемогу. Тому ми працюємо у цьому напрямку. У нас є благодійний фонд (“Тактика добра” — ред.), який направлений на те, щоби допомагати нашим захисникам, в нас є громадська організація. Тому далі будемо в цьому розвиватися», — розповідає медійниця.
Лідія Хаустова додає, що вже зараз починають працювати з темою відновлення, що, безумовно, надихає.
Нагадаємо, раніше ми розмовляли з психологинею Чернівецького обласного госпіталю ветеранів війни Тетяною Аніщенко про особливості спілкування з військовими.
Читайте також:
просто заповніть всі поля нижче і ми зв’яжемось з вами