Як чернівецький художник Анатолій Федірко створював вітражі для синагоги, які висунули на Шевченківську премію

Пошук
UA EN

Як чернівецький художник Анатолій Федірко створював вітражі для синагоги, які висунули на Шевченківську премію

Культура
14.11
14:41

Поділись новиною:

Чернівецький художник Анатолій Федірко відтворював унікальні вітражі для синагоги «Корншіл» протягом чотирьох років, використовуючи понад 125 фрагментів скла у кожному вікні за технологією Тіффані. Вітражі, створені без жодних перемичок, символізують 12 колін та 7 плодів Ізраїлю. Цей масштабний проєкт висунули на Шевченківську премію.

У 2004 році Іудейська релігійна громада Буковини ініціювала повернення будівлі головної синагоги на вулиці Садовського. Після вирішення бюрократичних питань у 2007 році синагогу «Корншіл», збудовану понад сто років тому, повернули громаді. Вітражі, знищені в радянські часи, вирішили відновити на основі спогадів, оскільки фото не збереглися.

«Це дуже важка робота. Це справжні вітражі, а не прості малюнки. На щастя, ми знайшли майстра. Він єдиний на всю Україну – Анатолій Федірко. Він зміг зібрати всі традиції, які ми тут бачимо. Коли закінчили роботу – воно має зовсім інший вигляд», – говорить головний равин Буковини Менахем Мендел Гліцнштейн.

Анатолій Федірко каже – висунення проєкту на Шевченківську премію підкреслює толерантність Буковини. Художник змалку відчував тягу до мистецтва. Завжди споглядав за своєю мамою художницею.

«Мама була головним художником Чернівецького об’єднання “Восход”. Це були п’ять фабрик ткацьких. Вона займалась прикладним мистецтвом. Її мрія була, що її син продовжить її справу. Але це прикладне мистецтво не для мене. Я любив живопис, скульптури, актуальне мистецтво, авангардне, яке я і продовжив по суті», – розповідає митець.

За спиною Анатолія Федірка – сотні робіт. Це не перша його участь у відновленні синагог Чернівців: 10 років тому він разом із жителями Садгори та волонтерами працював над відновленням синагоги Фрідманів. Чимало зусиль знадобилося і для головної синагоги. 

Перед початком війни Анатолій Федірко завершив найскладніший ярус – два круглі вітражі діаметром майже два метри, названі «12 колін Ізраїлю». Митець використав понад 125 різноколірних фрагментів скла. Створення 14 сакральних сюжетів тривало 4 роки, і через обмежений бюджет, Федірко виконував усе власноруч.

«Тут є маленькі деталі скла. По кілька сантиметрів. Це скло Тіфані. Технологія Тіфані. Вона вирізняється від класичного вітража середньовічного і радянського тим, що тут дуже тонкі з’єднання, ніби жодних перемичок немає. Вітраж – найважчий вид живопису», – каже Федірко.  

12 листопада митець презентував свій доробок на Шевченківській премії. 

«Мені приємно, що вперше в історії премії номіновано Федірка за створення 14 сакральних сюжетів. Для юдеїв такого ніколи не було, і я сподіваюсь, що поставляються добре до цього», – додав художник.

Лауреатів премії імені Тараса Шевченка оголосять у березні 2025 року.

Слідкуйте за нами у Telegram

Читайте також:

У Чернівцях цьогоріч вирішили все-таки встановити головну ялинку на Соборній площі
Уперше від початку повномасштабного російського вторгнення у Чернівцях на Соборній площі встановлять головну ялинку. Додаткових коштів на це з бюджету громади не витрачатимуть, а натомість використаю...
У Чернівцях у тисячний день великої війни вшанували загиблих унаслідок збройної агресії росії проти України
19 листопада 2024 року виповнилося 1000 днів із початку повномасштабної збройної агресії росії проти України. У цей день поблизу Алеї Слави та флагштока, що на вулиці Воробкевича, провели спільну мол...
Війна
19.11
11:05
Зараз грає:

Замовлення реклами

просто заповніть всі поля нижче і ми зв’яжемось з вами

Заявку успішно надіслано