Відновлювали світло під обстрілами: історія енергетиків із Буковини, які працювали на деокупованій Херсонщині
Відновлювали світло під обстрілами: історія енергетиків із Буковини, які працювали на деокупованій Херсонщині
Швидкі новини
Відновлювали світло під обстрілами: історія енергетиків із Буковини, які працювали на деокупованій Херсонщині
Восени 2022 року, коли українські війська звільняли населені пункти на правому березі Херсонщини, бригада буковинських енергетиків вирушила туди ремонтувати пошкоджені лінії електропередач. За понад пів року відновили електропостачання у Високопіллі, Посад-Покровському, Таврійському та інших населених пунктах.
Про те, як працювали під обстрілами, фахівці Чернівціобленерго розповіли журналістам С4.
Дванадцять бригад Чернівціобленерго, а це 64 працівники, відновлювали електромережі на деокупованій Херсонщині, змінюючи одна одну кожні два тижні.
«Вперше, коли ми приїхали, це був жах. Зрозуміли, що відновлювати мережі там немає доцільності. Усе було розбите, повалене, і все валялося на землі. Тому спочатку ми почали прибирати, демонтувати стару лінію. Ми фактично повністю провели електрифікацію. Перший район, куди ми заїжджали, це було Високопілля», — згадує керівник Дністровського району електричних мереж АТ «Чернівціобленерго» Іван Рибак.
Енергетик каже, уперше їхати на деокуповану територію було лячно.
«Мало, що побачили, ми ще й постійно чули вибухи. Вони звучали похвилино, погодинно, з перервами у 30–40 хвилин. Багато було військової техніки. Лінія фронту була 15 кілометрів. Військова техніка рухалася вперед-назад. Будинки розвалені. Спочатку приїхали, людей не бачили, десь поодинокі. Дитячий садок, пів будинку розвалений. У Високопіллі лікарня розвалена, розбомблена, але лікарі також патріоти й у підвалі надавали послуги людям, які там залишились», — розповідає Рибак.
Місцеві мешканці, які прожили дев’ять місяців в окупації, з розумінням та терплячістю ставилися до роботи буковинських енергетиків.
«Ось у нас в області пропадає світло на 10–15 хвилин, годину, то вже дзвінки, крики. А там люди дев’ять місяців були без світла. Коли ми почали будувати, і як ми запланували, до вечора включали на вулицях електричну енергію, то люди вже стояли й чекали. Технічно було неможливо. Було таке моральне відчуття, що ми не виконали обіцянку. Вони кажуть: та ми вже дев’ять місяців без світла, ще день-два для нас не проблема. Ось це терпіння людей мене вразило», — говорить керівник електричних мереж.
Енергетики їли те, що привезли із собою з дому. Іноді місцеві пригощали звареною кашею на вогні.
«Голова ОТГ віддав нам будинок, який був більш-менш уцілілий. І всі умови спартанські, на підлозі. Хто де собі знайшов місце для відпочинку, там і жив. Потім, коли відновили електроенергію в селі, то вже змогли чай собі зварити. Вікна були розбиті, забивали плівкою. Дрова так само, дещо находили. Була вціліла пічка, то топили. Було холодно, бо ще зима», — ділиться енергетик.
Виконуючи свою роботу, Іван Рибак також шукав на Херсонщині свого односельця, який зник безвісти на війні.
«З Кельменецького району, звідки я родом, пропав безвісти військовослужбовець. Коли українська армія відступала, він був поранений і сховався в трубу під мостом, пролежав там кілька днів. Потім підповз до ближчого розваленого будинку і згодом зник. І жителі із його села дізнались, що я тут, попросили дізнатись за нього. Із часом знайшли його останки, він добирався до лінії фронту вже без ніг, були поранені», — каже чоловік.
Працювати на деокупованій території було хоч і небезпечно, але почесно, зазначає енергетик.
«Не боїмось. Поїдемо. З тої кількості людей, які там уже побували в Херсоні, точно можу сказати, що вони поставлять питання: коли їдемо?» — додає Іван Рибак.
Нагадаємо, раніше ми розповідали історію фітнес-тренера, який став розвідником ГУР та воював на Харківському й Донецькому напрямках.
Слідкуйте за нами у Telegram
Читайте також:
просто заповніть всі поля нижче і ми зв’яжемось з вами