20 січня — 10-та річниця завершення боїв за Донецький аеропорт: історія героїчного захисту летовища

Пошук
UA EN

20 січня — 10-та річниця завершення боїв за Донецький аеропорт: історія героїчного захисту летовища

Війна
20.01
09:45

Поділись новиною:

Щороку 20 січня в Україні відзначають День пам’яті захисників Донецького аеропорту.

Про це пише С4 із посиланням на Український інститут національної пам’яті.

Фото: Reuters

Оборона Донецького летовища тривала 242 дні – з 26 травня 2014 року до 23 січня 2015 року. Захисників аеропорту називають «кіборгами». За найпоширенішою версією, так про українських бійців казали вороги, які не могли інакше пояснити, чому гарнізон неможливо взяти штурмом.

Історія захисту Донецького аеропорту

20 січня 2015 року терористи підірвали бетонні перекриття нового терміналу аеропорту, а 21 січня вщухли останні бої за ДАП. За оцінками генерала, Героя України Олега Мікаца, який тоді командував 93-ю окремою механізованою бригадою, утримання Донецького аеропорту не давало ворогу діяти.

Оборона летовища – це тисячі історій хоробрості та звитяги. Одна з них – утримування протягом двох днів будівлі пожежного депо. Це була група відчайдухів із 90-го аеромобільного батальйону на чолі з Максимом Ридзаничем «Адамом». Снайпери Віталій Зварич «Рекс», Володимир Коляда «Живчик», Максим Абдуразаков «Абдулла», Анатолій Левчук «Фокс», кулеметники Віктор Левицький «Жмеринка» та ще один боєць із позивним «Вовк» стали останнім бойовим підрозділом, який вийшов із ДАП.

Українські захисники відбили дві атаки противника. Ворог намагався виманити їх із пожежного депо – вів переговори начебто від імені комбата Олега Кузьміних, який на той момент уже був у полоні. Але «Адам» розкусив намір ворога. Ввечері, обходячи своїх, він попередив, що зранку може бути атака. Запропонував: хто хоче, може піти до зруйнованої вежі та здатися в полон. Усі відмовилися.

Стрілянина та звуки бою біля «пожежки» привернули увагу українського командування. Зв’язку з останніми оборонцями ДАП не було. Їм на підмогу вислали офіцерів-зв’язківців – В’ячеслава Волобуєва на позивний «Окунь», чемпіона України зі спортивного орієнтування, та Максима Бубеля «Єшка». Вони вивели групу «Адама» на підконтрольну територію.

Про подвиг групи «Адама» почали говорити лише після смерті Максима Ридзанича в березні 2015 року. Він загинув біля селища Опитне Донецької області, рятуючи побратима. У 2021 році захисникові надали звання Героя України посмертно.

У боях за Донецький аеропорт загинули 97 українських захисників, ще троє вважаються зниклими безвісти.

Слідкуйте за нами у Telegram

Читайте також:

На Буковині знову зростає кількість хворих на ГРВІ: скільки випадків виявили минулого тижня
З 13 по 19 січня у Чернівецькій області виявили 3941 хворого на гострі респіраторні вірусні інфекції, з яких у 2163 випадок зареєстрували у дітей (55%). Нині інтенсивний показник захворюваності на 19...
Ще одна релігійна громада в Чернівецькій області перейшла до ПЦУ
Релігійна громада села Комарівці на Буковині вирішила приєднається до Православної церкви України. Про це на своїй Facebook-сторінці повідомив священник Православної церкви України Роман Грищук, п...
Зараз грає:

Замовлення реклами

просто заповніть всі поля нижче і ми зв’яжемось з вами

Заявку успішно надіслано