Розподіл сміття у Чернівцях: як воно працює та хто отримає вигоду
Швидкі новини
Розподіл сміття у Чернівцях: як воно працює та хто отримає вигоду
З 1 серпня у Чернівцях почали сортувати сміття за технологією «два контейнери». Журналістка «С4» вирішила детальніше розібратись у цій темі. Тож далі пояснюємо, як це працює.
Чернівці користувалися, перш за все, методологією, яка розроблена і погоджена Кабінетом Міністрів України. Це перший, найпростіший етап, каже заступник міського голови Ігор Крохмаль.
«Всі міста, які запровадили роздільний збір, шли також цим шляхом. Надалі, якщо цей експеримент набуде такого результату, як ми очікуємо, то ми будемо переходити до наступних етапів, де буде більш поглиблене сортування і буле встановлено більше смітників», – каже посадовець.
Раніше планувалося встановити 2 види контейнерів, але війна внесла певні корективи. Зараз є певні складнощі у придбанні контейнерів, оскільки не всі виробники працюють. Відтак прийняли рішення, що Чернівці продовжать впровадження, тому сміттєві баки вирішили розділити наліпками.
«Наразі контейнери мають 2 види наліпок: для органічних відходів та іншої вторсировини, яку, ми маємо надію, споживачі будуть відсортовувати.
Наразі наліпки є не на всіх контейнерах. 1 серпня був офіційний старт роздільного збору відходів. Одна з фірм провела цю роботу вчасно, вона закупила близько 150 нових контейнерів і встановили їх. Інша компанія звернулася до міськради з клопотанням про розрив угоди щодо надання послуг чернівчанам. Наразі ми розглядаємо їхню заяву і, можливо, буде новий конкурс і в нас з’явиться новий надавач послуг», – розповідає Ігор Крохмаль.
Надавач послуг, під’їхавши до контейнерів, буде бачити чи є в них відсортовані органічні відходи. Якщо органіка відсортована, то вона гарантовано їде на полігон для захоронення.
У контейнер з блакитною наліпкою мешканці будуть викидати інші побутові відходи – скло, пластик та інші полімери. Тож всі побутові відходи з іншого контейнера будуть відсортовуватись компанією і, скоріше за все, після цього продаватимуться.
«Наслідком цього нововведення буде зменшення тарифу, оскільки ми будемо менше відходів захоронювати. Міська рада буде вимагати від надавача послуг перерахувати цей тариф. Ми це побачимо вже у перші місяці експерименту. Це і буде стимулом для сортування відходів громадянами», – запевняє заступник міського голови.
Відтак чернівчанам дійсно вигідно сортувати сміття, щоб надалі менше платити за його вивезення. Крім того, оскільки вторсировина має свою вартість, то і компаніям, які займаються вивезенням та сортуванням сміття, це також буде вигідно – вони зароблятимуть додаткові кошти з продажу цих відходів.
Встановлення сортувальних баків – це вже перший крок до такого глобального поняття як «сортування сміття», вважає екоактивіст Олександр Науменко і додає:
«Чернівці трохи відстають у питанні сортування, але тепер ми потроху починаємо наздоганяти інші міста в цьому плані. Але, окрім встановлення сортувальних баків, потрібно проводити активну інформаційну кампанію, розповідати людям, чому це важливо, для чого це потрібно і чому, якщо цього не робити, буде біда. На жаль, такої роботи поки не проводять. Наразі баки встановили, але людям не пояснили, що з ними робити».
«Все починається з власного прикладу. Я знаю точно, що є чернівчани, які вже сортують. Тож, якщо люди будуть брати з них приклад, то так. Ну і, звісно, інформаційна кампанія: у ЗМІ, у соцмережах, розповсюдження листівок, проведення тренінгів по сортуванню», – каже Олександр.
«По-перше, в нас не переповнюються сміттєзвалища, які вже є. Тож, не потрібно шукати місця для нового. По-друге, це не забруднення навколишнього середовища. По-третє, це економія ресурсів на сировині, оскільки переробка сировини коштує дешевше, ніж виготовлення нової», – зазначає чоловік.
Авторка: Христина Петренко
Читайте також:
просто заповніть всі поля нижче і ми зв’яжемось з вами