Особливості психологічної реабілітації для військових: інтерв’ю із директоркою центру TMS Rehabilitation у Чернівцях
Особливості психологічної реабілітації для військових: інтерв’ю із директоркою центру TMS Rehabilitation у Чернівцях
Швидкі новини
Особливості психологічної реабілітації для військових: інтерв’ю із директоркою центру TMS Rehabilitation у Чернівцях
На початку березня в Чернівцях запрацювала філія центру психологічної та ментальної реабілітації TMS Rehabilitation, у якій надають безкоштовну допомогу військовослужбовцям та іншим учасникам бойових дій. Зокрема, реабілітація бійців здійснюється за ізраїльської методики подолання наслідків посттравматичного стресового розладу (ПТСР) та під особистим контролем ізраїльських фахівців.
Більше про психологічну допомогу, яку надають військовим у центрі, читайте в ексклюзивному інтерв’ю С4 із директоркою фонду Антоніною Веселухою.
Як саме відбувається надання психологічної допомоги у вашому центрі?
Наші центри вже відкриті в чотирьох містах України, це Київ, Дніпро, Чернівці та Одеса. У кожному з них працює по два психологи. Наразі вони надають швидку психологічну допомогу військовим. Коли закінчиться війна, буде час на довгострокову реабілітацію.
Усе починається зі знайомства, це можливість встановити контакт, познайомитися ближче. У процесі розмови виявляються моменти, які турбують людину, а мета психолога структурувати проблему, підштовхнути на шлях її вирішення, показати свою підтримку та навчити технікам, які допоможуть у критичних ситуаціях.
Хто може звернутися до вас за допомогою та як це зробити?
Наразі до нашого центру можуть звернутися військовослужбовці ЗСУ та інших силових структур України, сім’ї, чиї родичі знаходяться в полоні та безпосередньо люди, які повернулися з полону. У майбутньому плануємо роботу з близькими військових, але в якому це буде форматі й коли, поки обговорюється.
Записатися до центру можна, зателефонувавши в центр, відповідно до міста, куди би ви хотіли прийти за допомогою. Або написавши нам у соціальних мережах — Instagram, Facebook. Наші менеджери підберуть зручний для вас час та зможуть відповісти на всі питання.
Розкажіть про ізраїльську методику психологічної реабілітації, з допомоги якої ваші спеціалісти працюють із бійцями?
Усі психологи центру пройшли навчання в Ізраїлі на початку лютого цього року. Матеріалу було багато, кращі спеціалісти з військової психології поділилися своїм досвідом, практиками та підходами до роботи. Саме ізраїльські спеціалісти зараз проводять супервізію психологів центру. Разом вони обговорюють ситуації, з якими стикаються, шукають вирішення проблем та адаптують підхід до українських військових.
В Ізраїлі нам показали, як працюють їхні терапевти та як саме психологічно готують бійців до війни. За стільки років війни, в Ізраїлі зараз застосовують практики, які допомагають уникнути ПТСР. Важливо зазначити, що їхні спеціалісти уточнюють — усі ці методики треба адаптувати під українські реалії.
Чи багато є військовослужбовців, які хочуть пройти психологічну реабілітацію?
Зараз важко сказати щось щодо бажання, у дійсності ми стикаємося з тим, що у військових немає можливості прийти до центру, бо їх у будь-який момент можуть викликати на фронт. Їм важко щось планувати. Саме тому ми практикуємо виїзди наших спеціалістів у зони, де базуються військові. Наприклад, наприкінці лютого їздили в Слов’янськ та Краматорськ. Також цього тижня працювали у військових частинах Бердичіва та Житомира.
Проводимо групові та індивідуальні терапії. Там уже після першої зустрічі багато хто готовий і приходить на другу й так далі. Головне спробувати, так на власному досвіді вони відчувають результат.
А хто здебільшого звертається до вас щодо реабілітації, особисто військові чи їхні близькі?
Близькі. Це важко пояснити, усі відчувають напругу, але психологічна допомога працює, коли людина сама до цього прийшла. Ще до війни в нашій країні було особливе ставлення до психологічної допомоги, тому є над чим працювати.
Як бійцям чи їхнім рідним зрозуміти, що треба звернутися за допомогою та пройти психологічну реабілітацію?
Коли ви відчуваєте, що самі не можете впоратися. У вас безсоння, проблеми в особистому житті та з адаптацією до громадського життя, коли у вас нав’язливі думки, ознаки депресії, агресії, нічні кошмари та інше.
Дайте пораду, як близьким військовослужбовців закликати їх звернутися до спеціалістів та пройти реабілітацію.
Навести позитивний приклад того, як комусь це допомогло, чи самому піти на терапію і поділитися враженнями. Спробувати пояснити, що психолог — це партнер і друг, він на твоєму боці та може допомогти.
Які проблеми ви допомагаєте подолати та з якими проблемами найчастіше звертаються військові?
Допомагаємо впоратися з адаптацією, з неконтрольованою агресією, з відчуттям провини, зі страхом смерті та подоланням бойового стресу. А також із проблемами з близькими, проблемами відносин у колективі та з контролем емоцій тощо. Навчаємо як привести себе в ресурсний стан, у якому ти відчуваєш свою силу впливати та змінити ситуацію.
Найчастішими є проблеми, що пов’язані зі страхом смерті, з провиною вцілілих, з дезорієнтацією в просторі та відсутністю задоволення від життя, з непорозуміннями в сім’ї і людьми, які не служили.
Чи всі питання, з якими до вас звертаються бійці, вдається вирішити з допомогою реабілітації?
Авжеж ні, але якщо ми не можемо вирішити проблему повністю, ми полегшуємо стан. У будь-якому разі людина знає, куди звернутися, щоб отримати підтримку та допомогу. Реабілітація це довгий процес.
Чи легко військовим довіритися спеціалістові?
Багато залежить від ступеня готовності до змін, визнання проблем та бажання працювати над їхнім вирішенням. А також спеціаліста, який вміє створити контакт, задавати правильні питання, проявити зацікавленість, активно слухати та бути корисним. Тільки після перших результатів у роботі, люди упевнюються, що це працює.
Скільки часу орієнтовно триває реабілітація?
Усе залежить від запиту. Кожен випадок унікальний. Проблеми адаптації можуть зайняти від семи до дванадцяти сеансів. Усі послуги центру безкоштовні, тому працюємо до перемоги над проблемою, ніяких обмежень.
Наостанок поясніть, чому військовослужбовцям важливо звернутися за допомогою до спеціалістів та пройти реабілітацію.
Це покращить якість вашого життя, ви навчитеся легше долати труднощі, зможете взяти контроль над життям у свої руки, побачити перспективи та адаптуєтеся до мирного життя. Варто лише спробувати та переконатися.
Контакти центру психологічної реабілітації TMS Rehabilitation:
Авторка: Вікторія Волуца
Читайте також:
просто заповніть всі поля нижче і ми зв’яжемось з вами