Ользі Кобилянській — 161: цікаві факти про письменницю з Буковини

Пошук
UA EN

Ользі Кобилянській — 161: цікаві факти про письменницю з Буковини

Поділись новиною:

27 листопада 1863 року у містечку Гура-Гумора на Буковині (нині Румунія) народилася письменниця та громадська діячка Ольга Кобилянська. Буковинка стала однією з найважливіших постатей раннього модернізму в українській літературі.

Про це пише С4 з посиланням на Український інститут національної пам’яті.

Свої перші оповідання Ольга Кобилянська написала німецькою мовою. Українська у її творчість прийшла разом зі знайомством з письменницею Наталією Кобринською та Софією Окуневською – першою українкою жінкою-лікарем в Австро-Угорщині. 

«Я не маю ніякого бажання до хатньої роботи, бо вона мені не дає задоволення, – розповідає Кобилянська у щоденнику. – У моєму серці нема жодного сонячного промінчика, душа вкрита хмарами. Я хвора на тяжку хворобу, мене може вилікувати жваве духовне життя, а де його тут взяти?». Та вона змушена була займатись хатніми справами, доглядати меншого брата й  матір, яка була дуже хвора.

Ольга Кобилянська стала учасницею феміністичного руху, обґрунтувавши його у брошурі «Дещо про ідею жіночого руху». Під час поїздки до Києва зустрічалася з Миколою Лисенком, Михайлом Старицьким, Михайлом Коцюбинським. Вона вирушила до Канева вклонитися могилі Тараса Шевченка.

Гостювала у родини Косачів на їхньому хуторі Зелений Гай на Полтавщині, здружилася з Лесею Українкою. 

У 1918 році, після окупації румунськими військами Північної Буковини починається румунізація краю. «Нема сонця в наших вікнах, нема і в душі», –пише Кобилянська. Вона ледь зводили кінці з кінцями, винаймаючи житло. 
У Харкові протягом 1926–1929 вийшло дев’ятитомне зібрання творів Ольги Кобилянської. У цей час вона написала кілька нових оповідань та роман «Апостол черні».

У роки Другої світової війни жандармерія встановила нагляд за Кобилянською. Після смерті окупаційні власті заборонили публікувати некролог українською мовою та промови над могилою.

Померла Ольга Кобилянська 21 березня 1942-го у Чернівцях.

Цікаві факти про Гірську Орлицю

Старша наукова співробітниця Чернівецького літературно-меморіального музею Ольги Кобилянської Юлія Микосянчик каже, що хоч офіційною датою її народження вважають 27 листопада, насправді це сталося 26 листопада. За сімейними переказами, Ольга народилася пізно вночі з 26-го на 27 листопада. Їй дали подвійне ім’я – Ольга-Марія.

Пропонуємо дізнатися цікаві факти про життя Ольги Кобилянської, або як її ще називають, Гірської Орлиці:

  1. Тато – українець, мати – напівполька, напівнімкеня. Тато працював і забезпечував всю сім’ю. Мати – домогосподиня, мала тільки домашню освіту. Кобилянські народили й виховали сімох дітей. Ольга – четверта дитина.
  2. Кобилянська мала лише початкову освіту, закінчила так звану нормальну школу в Кимпулунзі. Є припущення, що у 1–2 класі вона навчалася не в школі, а вдома під наставництвом старших братів.
  3. Чи не в кожній героїні творів є риси Кобилянської. З часом коло тем, які її цікавлять, розширюється. Наприклад, з’явилася тема емансипація (урівняння жінки в правах із чоловіком, можливість для жінки здобути освіту, працювати).
  4. Кобилянська була учасницею жіночого “Товариства руських жінок на Буковині”. Кажуть, що вона була однією з його ініціаторок. У юності ставила собі за мету стати кимось величним для жінок і “освобождающим їх із кайданів”. Вона вплинула на свідомість людей, які читали її твори, наголошуючи, що жінка  це людина, яка має однакові із чоловіком права. Зокрема, це питання порушується в першому друкованому творі Кобилянської «Людина». Так поволі відбувається тиха революція.
  5. Перехід на українську мову стався, зокрема, через любов. Вона закохалася в щирого українця Євгена Озаркевича. А Євген – рідний брат Наталії Кобринської. Кобилянська від Софії дізналася, що його ідеал – це освічена українка.
  6. У Кобилянської є твори, які мають варіанти на різних мовах. Наприклад, німецькою й українською написана «Природа».
  7. Ольга Кобиляснька зробила пропозицію спільно жити й почати життя спочатку Осипу Маковею. Втім, вона не отримала тієї відповіді, на яку чекала.
  8. Після смерті батька Кобилянська успадкувала і гроші, і майно від своїх батьків. Вона була основною спадкоємицею, оскільки жила з батьками й допомагала їм.
  9. Вона не вийшла заміж, а мати дитину поза шлюбом для неї було неприйнятно. В Ольги була названа донька й водночас племінниця. У її брата Олександра з’явилася позашлюбна дитина, яку не могли офіційно визнати батьки. Мати передоручила дитину татові. Так дівчинка опинилася на руках у сестер Кобилянських, а згодом її офіційно удочерила Ольга. 
  10. Чорноволоса, чорноока, мала матовий відтінок шкіри, тонкі риси. Носила стриманий одяг, любила темні тони, хоча не відмовляла собі в ясно-зелених сукнях. У їжі була невибагливою. У 27 років вона мала 44,5 кг ваги. Була невисокою.

Слідкуйте за нами у Telegram

Читайте також:

У міській раді розповіли про важливу процедуру, необхідну для отримання компенсації за збитки під час атаки
Для того, щоб отримати компенсацію за пошкоджене під час російської атаки приміщення, необхідно спершу зафіксувати ці збитки. Цим займається спеціальна комісія. Відповідне роз’яснення надали у деп...
Війна
13.07
16:12
Наслідки російської атаки по Чернівцях (фото)
Розтрощені шибки, пошкоджені будинки, нежитлові приміщення, автівки, гаражі та магазини — такими є наслідки російської атаки по Чернівцях. Станом на зараз підтверджена загибель двох людей: 26-річн...
Війна
12.07
17:05
Зараз грає:

Замовлення реклами

просто заповніть всі поля нижче і ми зв’яжемось з вами

Заявку успішно надіслано