Мобілізація 2023: усе, що треба знати військовозобов’язаним

Пошук
UA EN

Мобілізація 2023: усе, що треба знати військовозобов’язаним

Війна
16.02
10:50

Поділись новиною:

Загальна мобілізація в Україні триває з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну — 24 лютого, і відтоді не припинялася. Відтак 7 лютого Верховна Рада ухвалила закон про затвердження указу Президента щодо продовження строку дії воєнного стану та проведення загальної мобілізації ще на 90 днів. Відповідно вони триватимуть до 20 травня 2023 року.

Більше про мобілізацію та ухилення від неї, вручення повісток і бойову підготовку мобілізованих, читайте в нашому матеріалі.

Кого призивають та кого нині найбільше потребують у ЗСУ

Мобілізації підлягають усі військовозобов’язані громадяни віком від 18 до 60 років. Так, згідно із Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», усі вони мають з’явитися до військових частин або до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) у зазначений у повістках чи мобілізаційних розпорядженнях термін, або в строки, визначені командиром військової частини.

Як повідомили С4 у пресслужбі Чернівецького ОТЦК та СП, серед військових спеціальностей, які наразі потребують військові частини є багато таких, що споріднені із цивільними.

«Потреби є в медиках, кухарях, зв’язківцях, механіках-водіях, гранатометниках та інших. Кожен, хто бажає брати участь у захисті держави може робити те, до чого схильний і має хист, чи то ремонтувати техніку, чи бути оператором безпілотника, чи то працювати з особовим складом, варіантів багато. Про все це детально можна дізнатись, прибувши в ТЦК та СП», — каже начальниця пресслужби Чернівецького ОТЦК та СП Тетяна Попович.

Водночас у відомстві наголошують, що наразі продовжується набір патріотично налаштованих громадян, чоловіків і жінок призовного віку в окремий стрілецький батальйон, який формується в Чернівецькій області. На посади офіцерського, сержантського та рядового складу в підрозділ приймаються буковинці, а також громадяни з інших областей, які тимчасово проживають у нашій області. Охочі можуть звертатись до рад територіальних громад за місцем проживання або до районних ТЦК та СП.

Станом на липень 2022 року кількість мобілізованих українців становить 700 тисяч осіб. Такі дані назвав міністр оборони України Олексій Резніков під час конференції видання Forbes «Будуємо разом».

«Мобілізовані в ЗСУ — до 700 тисяч осіб, прикордонники — до 60 тисяч, Нацгвардія — до 90 тисяч, Національна поліція — до 100 тисяч. У нас сьогодні понад 1 млн осіб у формі забезпечують діяльність сектору безпеки та оборони», — сказав міністр.

Хто та як може вручити повістку

Адвокатка Олена Меленюк зазначає, що повістка обов’язково має мати підпис керівника ТЦК та СП і мокру печатку. У ній також вказується дата вручення, адреса військкомату та час, у який потрібно туди звернутися. Будь-яке усне повідомлення, телефонний дзвінок, смс-повідомлення в месенджері, як то Vіber чи Telegram та інші подібні способи вручення повістки законом не передбачені.

«Оскільки законодавство чітко не визначає місце, де повинна вручатися повістка, її можуть вручити в будь-якому місці, у парку, на блокпостах чи на робочому місці. Однак вручити повістку може тільки співробітник ТЦК та СП, а також уповноважені особи органів місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ, організацій, зокрема закладів освіти, фізичні особи-підприємці чи управителі багатоквартирних будинків», — зауважує адвокатка.

Начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ, полковник Роман Горбач, у коментарі Military Media Center, розповів, як діяти, якщо повістку вручили військовозобов’язаному, котрий має бронь або відстрочку.

«Військовозобов’язаний, який має бронь від призову по мобілізації, усі документи, котрі це посвідчують, має носити із собою. І при їхньому пред’явленні вручення повістки не буде. Але, якщо воно вже так сталося, то з усіма цими документами потрібно прибути до ТЦК та СП, і ця повістка буде анульована», — повідомив полковник Роман Горбач.

Відповідальність за ухилення від мобілізації

Громадяни, які ухиляються від призову на строкову військову службу, призову за мобілізацією, військового обліку або спеціальних зборів, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність.

Відповідно до статті 210 КУпАП, порушення призовниками, військовозобов’язаними та резервістами правил військового обліку, тягне за собою накладання штрафу від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Водночас стаття 336 КК України передбачає, що ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Бойова підготовка та навчання мобілізованих

У пресслужбі Чернівецького ОТЦК та СП розповіли, що особи без досвіду служби обов’язково проходять відповідний військовий вишкіл, під час, якого відбувається навчання за певним фахом. Після цього військовослужбовці прибувають до військових частин на конкретні посади. Термін проходження підготовки може тривати від одного й до кількох місяців, залежно від складності спеціальності. Також певна частина мобілізованих проходить навчання за кордоном, зокрема, опановуючи іноземні зразки озброєння.

У разі, якщо мобілізованих без відповідної підготовки відправляють на передову варто звернутися до командира чи на гарячу лінію Міністерства оборони України та ЗСУ, зазначає адвокатка Олена Меленюк.

«Якщо мобілізованого відправили без навчання, рекомендую звернутися до командира з рапортом, у якому просити направити вас на навчання, тому що у вас немає достатнього досвіду або відсутня амуніція. Такі рапорти, при належності їх вручення мають свій результат», — говорить адвокатка.

Обмежено придатні та непридатні до військової служби особи

В Україні також можуть мобілізувати й обмежено придатних до військової служби осіб, проте службу вони проходитимуть не в бойових частинах, а в частинах забезпечення.

Так, згідно із Наказом Міноборони України «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», обмежено придатними до військової служби є громадяни, які визнані військово-лікарською комісією непридатними до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті та спецспорудах. Однак їх можуть мобілізувати до служби в частинах забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях і навчальних закладах.

Водночас призову на військову службу під час мобілізації не підлягають такі категорії осіб:

  • заброньовані військовозобов’язані;
  • особи з інвалідністю або непридатні до військової служби;
  • батьки трьох і більше дітей;
  • батьки-одинаки й матері-одиначки;
  • батьки дитини з інвалідністю;
  • батьки дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу, гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа чи потребує паліативної допомоги, але якій не встановлено інвалідність;
  • батьки повнолітньої дитини з інвалідністю I чи II групи;
  • опікуни дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування;
  • особи, які доглядають хвору дружину, чоловіка, дитину чи одного із батьків, що потребують постійного догляду;
  • особи, чия дружина, чоловік чи один із батьків є особою з інвалідністю I чи II групи;
  • опікуни недієздатних осіб;
  • жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину й чоловіка чи дружину, що проходить військову службу;
  • народні депутати України;
  • працівники Міністерства оборони України, Збройних Сил України та інших оборонних відомств;
  • студенти, наукові та педагогічні працівники;
  • особи, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції.

Раніше ми писали, що начальник ГУНП у Чернівецькій області Руслан Дударець разом із головою Чернівецької обласної військової адміністрації Русланом Запаранюком презентували кампанію «Гвардія наступу» в системі МВС. Рекрутингова кампанія стартувала для залучення добровольців до штурмових бригад, які братимуть участь у проведенні стабілізаційних заходів на території України.

Авторка: Вікторія Волуца

Читайте також:

Стало відомо, коли планують завершити ремонт дороги на перехресті біля «Дріжджзаводу»
У Чернівцях до кінця тижня підрядник планує завершити влаштування верхнього шару асфальту на розв’язці біля «Дріжджзаводу». Про це пише С4 із посиланням на департамент інфраструктури та благоустро...
Парламент продовжив термін добровільного повернення військових із СЗЧ
Верховна Рада України продовжила термін добровільного повернення на службу бійців, які самовільно залишили військову частину, до 30 серпня 2025 року. Про це повідомив народний депутат Ярослав Желе...
Війна
30.04
11:48
Зараз грає:

Замовлення реклами

просто заповніть всі поля нижче і ми зв’яжемось з вами

Заявку успішно надіслано