Дністер критично обмілів: причини та наслідки для екосистеми Буковини

Пошук
UA EN

Дністер критично обмілів: причини та наслідки для екосистеми Буковини

Поділись новиною:

На Буковині, через малу кількість опадів, критично обмілів Дністер. Відповідне відео С4 надав Юрій – житель Хотинщини. Тож я вирішила розібратись у причинах та наслідках засухи для екосистеми Буковини.

Як він розповів, поблизу його будинку глибина Дністра сягала близько 6 метрів. Нині вода впала до позначки 2,5 метра.

Завідувачка Чернівецького обласного гідрометцентру Тетяна Негадайлова каже, що такі посушливі роки бували й раніше. Така ситуація склалась через те, що останнє перевищення норми опадів фіксували у грудні 2021 року. З січня по серпень є недобір опадів. За 8 місяців цього року ледве набралось 50% від норми.

«На більшій території Буковини пройшли невеличкі опади, а місцями були значні та навіть сильні дощі. Також спостерігався місцями підйом рівнів води до 30-40 сантиметрів. Ще порцію дощів очікуємо: у гірських районах вже пройшли, а у Чернівцях передбачаємо сьогодні близько 20:00, йтиме дощ усю ніч. Підйому рівнів води не очікується, оскільки вони будуть розподілені нерівномірно. Але трішки ситуація покращиться.

На жаль, до кінця серпня більше опадів ми не очікуємо. Тож буде поки утримуватись стан маловоддя на наших річках», – розповіла завідувачка Чернівецького ЦГМ.

Фото з мережі інтернет

Також я вирішила поспілкуватись з асистенткою кафедри біології та біомоніторингу ЧНУ Оксаною Баглей та розпитати, які наслідки може нести ця ситуація.

Фото: Шпальта

Наразі пані Оксана перебуває у Німеччині. Вона надіслала нам світлини річки Рейн, де помітно, що рівень води в ній також значно впав.

«Це проблема світового рівня. Є 2 головні причини. Перша – кліматичні зміни, які призвели до порушення водного балансу екосистем. Наприклад, рекордно посушливе літо цьогоріч у Німеччині, Іспанії, Італії призвело рекордного скорочення опадів. У західній Німеччині, за 4 місяці цього року, не було дощів. Температура влітку складала 33-36 градусів тепла. Звісно, це призвело до обміління річок. Річка Рейн, за оцінками спеціалістів, зараз рекордно обміліла. У Польщі, наприклад, так само критично обміліла річка Сан. В Італії практично повністю висохла річка По. У США Озеро Мід на річці Колорадо обміліло до рекордно низького рівня. І таких випадків по світу є доволі багато. В Індії зараз катастрофічна криза – там бракує питної води. До неї не мають доступу близько 40 млн людей», – каже вона.

Друга причина, за словами Оксани Баглей, має більш глобальний характер, навіть космічний. Приблизно кожних 12 тисяч років відбуваються зміни на галактичному рівні. Це призводить до того, що ядро нашої планети стає нестабільним. Воно пульсує. Змінюються магнітні поля, змінюється нахил обертання Землі і це призводить до того, що вода втягується до центру Землі. Це також є причиною обміління річок.

«Якщо на другу причину ми ніяк не можемо вплинути, то кліматичні зміни… Ми зараз бачимо наслідки. А дії потрібно було робити ще 20-30 років тому. Якщо зараз не починати щось робити, то ми можемо не встигнути у цей «потяг», – розповіла асистентка кафедри біології та біомоніторингу ЧНУ

Якщо ж повернутись до обміління однієї з водних артерій Буковини, то наслідком цього буде порушення водного балансу, рівня ґрунтових вод і, в результаті, живлення криниць. Знаю, що люди в селах жаліються, що вода тепер дуже глибоко, а деякі криниці взагалі пересохли.

Як зазначає науковиця, відсутність достатнього рівня вологи вплине на раннє опадання листя, неправильне формування і дозрівання плодів.

«Якщо взяти сади та поля – то ситуація ще гірша. Вода – це життя. Нема її – нема життя. Це просто повільна екологічна катастрофа.

Я хочу вірити у краще, що це такий рік посушливий, але це вже тенденція. Менше опадів, менше живлення річок, криниць, ґрунтових вод. Це все – як «ефект доміно». Тому, наслідки, на жаль, невтішні», – підсумувала Оксана Баглей.

Згідно з дослідженнями американських вчених, за останні 50 років рівень води в найбільших річках світу значно знизився. По всьому світу зникають тисячі річок і водосховищ.

На жаль, у сучасному суспільстві склалися такі умови, що проблема прогнозування та ліквідації наслідків небезпечних кліматичних небезпек була і залишається найскладнішою. Але зміни можливі лише тоді, коли цінність людського життя стоїть на першому місці.

Авторка: Христина Петренко

Читайте також:

У міській раді розповіли про важливу процедуру, необхідну для отримання компенсації за збитки під час атаки
Для того, щоб отримати компенсацію за пошкоджене під час російської атаки приміщення, необхідно спершу зафіксувати ці збитки. Цим займається спеціальна комісія. Відповідне роз’яснення надали у деп...
Війна
13.07
16:12
Наслідки російської атаки по Чернівцях (фото)
Розтрощені шибки, пошкоджені будинки, нежитлові приміщення, автівки, гаражі та магазини — такими є наслідки російської атаки по Чернівцях. Станом на зараз підтверджена загибель двох людей: 26-річн...
Війна
12.07
17:05
Зараз грає:

Замовлення реклами

просто заповніть всі поля нижче і ми зв’яжемось з вами

Заявку успішно надіслано