День святого Андрія: які цікаві традиції, обряди й ворожіння існують на це свято
День святого Андрія: які цікаві традиції, обряди й ворожіння існують на це свято
Швидкі новини
День святого Андрія: які цікаві традиції, обряди й ворожіння існують на це свято
З давніх-давен у ніч з 29 на 30 листопада в Україні відбувалися Андріївські вечорниці. Колись такі посиденьки були дуже поширені серед молоді. За традицією, у цей вечір дівчата і хлопці збиралася разом і влаштовували гуляння, які супроводжувалися різними обрядами, іграми й веселощами.
Андріївські вечорниці відбуваються напередодні дня вшанування пам’яті Святого апостола Андрія Першозваного, хоч і більшість традицій дійшли ще з язичницьких часів.
Однією з найбільш поширених традицій у цей вечір є випікання здобного коржика калити, які дівчата випікають разом, а зверху посипають маком чи змащують медом. З цією булочкою пов’язаний цікавий обряд – її ниткою підвішують на стелі й по черзі кусають. Вважається, що хто відкусить найбільший шматок – тому дістанеться найбільше щастя протягом року.
У цю ніч парубкам дозволено займатися всілякими капостями, наприклад, лякати дівчат. Ще одним поширеним обрядом є викрадання хвіртки у незаміжніх дівчат. Ворота хлопці могли залишати на інших подвір’ях або ховати, щоби господарі потім довго їх шукали.
Дівчата ж на Андріївські вечорниці чекають чи не найбільше, адже здавна вважають, що у цей вечір можна дізнатися свою долю, зокрема на майбутнє заміжжя.
Ворожили, зокрема, на гілці вишні. Увечері 29 листопада дівчата відламували гілку, клали у вазу з водою й промовляли: «Святий Андрій, сподіваюся на тебе! Дай, що б вишня зацвіла, мою долю на поріг привела». Якщо до Різдва гілка зацвіте, то в наступному році дівчина вийде заміж.
Поворожити можна й на чашках. Дівчата беруть однакові чашки за кількістю учасників. У кожну кладуть по одному предмету. Кільце означає весілля, монета – багатство, хліб – благополуччя, сіль – погані новини, ґудзик – клопоти. Чашки накривають і перемішують. Потім кожна людина бере випадкову чашку і дізнається свою долю.
Також у цей вечір незаміжня дівчина виносить на вулицю білий рушник і примовляє: «Суджений мій, долею подарований, вночі до мене приходь і рушником утрись». Якщо рушник вранці вологий, то в наступному році бути весіллю.
Для хлопців поширеним є ворожіння з кільцем. Для цього на дно невеликого горщика наливали густий мед і клали в нього кільце. Хлопець повинен дістати кільце губами так, щоб не забруднити в меду ніс. Якщо у нього вийде, то він одружиться в наступному році.
Дівчата ж можуть перед тим як лягати спати, покласти під подушку гребінець і тричі промовити: «Суджений мій, приходь до мене уві сні і розчеши мене». Якщо вночі присниться чоловік, то він призначений їй долею.
На ніч під подушку кладуть і папірці. Дівчата беруть невеликі шматки паперу – їхня кількість дорівнює віку молодиці. На них пишуть імені хлопців, а один залишають порожнім. Уранці прокидаються і навмання виймають папірець: чиє ім’я попадеться – за того й вийде заміж цього року. Якщо ж випав папірець порожній – із заміжжям доведеться почекати до наступного року.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, які цікаві культурні події можна відвідати цього тижня у Чернівцях.
Слідкуйте за нами у Telegram
Читайте також:
просто заповніть всі поля нижче і ми зв’яжемось з вами