У музеї Ольги Кобилянської у Чернівцях відкрили фотовиставку «Я – Наталя Панчук, з роду Кобилянських»

Пошук
UA EN

У музеї Ольги Кобилянської у Чернівцях відкрили фотовиставку «Я – Наталя Панчук, з роду Кобилянських»

Культура
13.11
11:50

Поділись новиною:

У Чернівецькому літературно-меморіальному музеї Ольги Кобилянської відкрили фотовиставку «Я – Наталя Панчук, з роду Кобилянських». Наукові співробітники представили відвідувачам дослідження про різні гілки сім’ї Кобилянських. Одна з них – родина Панчуків.

Про це повідомляє С4.

У родині Кобилянських було семеро дітей – п’ятеро синів та дві доньки. 

«Родина Кобилянських надзвичайно цікава. Ми, як правило, акцентуємо на Ользі Кобилянській, але в родині було сім дітей, і кожен з них є особистістю. Мене цікавив такий шлях глибокий, хотілось дослідити, хто ж ці люди, який вони залишили генетичний слід: чи залишилися діти, онуки, правнуки. І все це було пов’язано з тим, що зараз ми відзначали й святкували, можна сказати, те, що входить в свої права Наталя Панчук як голова Дому Кобилянських», – розповідає волонтерка музею Ірина Яворська.

Наталя Панчук – донька Олега Панчука, який довгі роки очолював Центр буковинознавства і був головою Дому Кобилянських. Його мама Олена була прийомною донькою Ольги Кобилянської, тож до 10 років він жив поруч із відомою письменницею.

«Олег Ельпідефорович Панчук завжди був другом музею. Він відчував свою якусь відповідальність. У мене є такі неймовірні спогади про те, як на одному з вечорів він підвівся і розповідав про себе, про своє дитинство, вказав просто рукою і сказав: “от тут було ліжко моїх батьків, і тут я з’явився на світ”. Це була друга зала. І я тепер нині, після тієї розповіді, як захожу в другу залу, от я собі начебто уявляю той липневий день, коли він з’явився на світ, коли була гроза. Він казав, що оці всі прикмети віщували дуже довге життя, і це воно таки справдилося», – говорить наукова співробітниця музею Юлія Микосянчик.

Гілка Панчуків пішла від брата письменниці – Олександра Кобилянського, у якого народилася позашлюбна дитина. Дівчинку звали Олена. 

«Цього питання торкнувся ще Ельпідефор Матвієвич Панчук, написавши своє есе “Кобилянська” і “Гірській Орлиці”. Але дуже теж делікатно. Бо інколи незручно ворушити ті скелети в шафі, які є у будь-якої родини. Але часи змінюються, на щастя. Усе треба називати своїми іменами. І це теж цікава історія. Тому що родинна історія – це частина часу того. Частина взагалі історії загальної. Кожна родина складає ту картину: що можна було, чого не можна було. Бо на початку століття це теж був скандал, що в Олександра Кобилянського народилася позашлюбна дитина», – ділиться Микосянчик.

Свідками того часу є листи. У домашньому архіві Наталі Панчук довгі роки зберігалася переписка її кровної прабабусі Віргінії Лукасевич з Олександром Кобилянським, які той залишив на зберігання Олени Панчук.

Ці листи були оприлюднені вперше. Ось уривок з одного листа: «Знову і знову хочу висловити сердечну подяку тобі за твої надзвичайно милі рядки, а саме за те, що ти, мій коханий Алексу, так швидко мені відповідаєш, тому що твої листи для мене бальзам, який робить мене сильнішою в моїй непростій ситуації».

Наталя Панчук розповідає – те, що її бабуся Олена народилася поза шлюбом, в родині не обговорювали.

«Знаєте, поки у нас є наші батьки і наші дідусі, в цьому випадку був мій тато, який представляв родину Кобилянських і навіть екскурсії проводив тут в музеї, то я навіть і не замислювалась про те, що потрібно ще щось досліджувати, тому що так багато тато розповідав», – каже голова Дому Кобилянських Наталія Панчук.

У родині Панчуків, так само як і в родині Кобилянських чимало традицій, які передаються з покоління в покоління. Тут завжди говорили українською, а ще за будь-якої влади святкували Різдво лишень 25 грудня. Борщ за родинним рецептом Наталя Панчук готує і до нині. Ним пригощає родину та близьких друзів.

У літературному музеї Ольги Кобилянської нині представили серію світлин пані Наталі. 

«Кожна людина – це є скарбниця пам’яті. Пані Наталя має свої спогади. Вона знає іноземні мови, у неї руки надзвичайно здібні, вона займається реставрацією меблів, прекрасно куховарить. Про її таланти можна говорити дуже багато, тому що ми вже понад два роки спілкуємося тісно. Ось хотілося і її якось зберегти, ці миті такої красивої жінки, яка надзвичайно схожа на Ольгу Кобилянську, і фотовиставка – як тема до розмови, глибокої розмови», – додає волонтерка Ірина Яворська.

Музей Ольги Кобилянської у Чернівцях відкрили 27 листопада 1944 року. Цьогоріч тут відзначатимуть 80 років з Дня його заснування.

Слідкуйте за нами у Telegram

Читайте також:

Обласна лікарня у Чернівцях отримала новий апарат МРТ
Чернівецькій обласній клінічній лікарні передали магнітно-резонансний томограф. Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров’я України, пише С4. Вказується, що обладнання придбали торік ...
З Чернівців до Польщі поїздом: «Укрзалізниця» вдруге запускає маршрут до Рави-Руської
З Чернівців до Рави-Руської курсуватиме поїзд. Після пересадки на кордоні пасажири зможуть дістатися до Варшави. Про це пише С4 з посиланням на «Укрзалізницю» у Telegram. Відомо, що на марш...
Зараз грає:

Замовлення реклами

просто заповніть всі поля нижче і ми зв’яжемось з вами

Заявку успішно надіслано