В Україні вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу
В Україні вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу
Швидкі новини
В Україні вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу
18 травня минає 81 рік від депортації кримських татар, яке стало одним із найбільших злочинів радянського режиму, вчинених ним під час Другої світової війни.
Про це повідомляє С4 із посиланням на Український інститут національної пам’яті.
Планування депортації розпочалося ще до вигнання нацистів із Криму. 22 квітня в доповідній записці, на ім’я Лаврентія Берії, кримські татари були звинувачені в масовому дезертирстві з лав Червоної армії. 10 травня Берія в листі до Сталіна повторив попередній закид, додавши до нього «зрадницькі дії кримських татар проти радянського народу» та «небажаність подальшого проживання кримських татар на прикордонній околиці Радянського Союзу».
11 травня 1944 року ухвалили цілком таємну постанову Державного комітету оборони №5859сс «Про кримських татар». У ній наводилися попередні претензії до кримськотатарського населення — начебто масове зрадництво та масовий колабораціонізм, — які стали обґрунтуванням депортації.
Відтак, депортація кримськотатарського населення розпочалася о 3 годині ранку 18 травня 1944 року й завершилася, переважно, 20 травня. До операції залучили 32 тисячі співробітників НКВД. Депортованим давалося на збори від кількох хвилин до пів години, дозволялося брати із собою особисті речі, посуду, побутовий інвентар і провізію в розрахунку до 500 кілограмів на родину. Насправді вдавалося зібрати в середньому 20–30 кілограмів речей та продуктів, абсолютна більшість майна залишалася і була конфіскована. Також фіксувалися численні випадки мародерства. Протягом двох днів кримських татар звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, звідти ешелонами відправляли на схід.
Під час головної хвилі депортації (18–20 травня) виселили 180 014 осіб, для перевезення яких використали 67 ешелонів. Крім того, шість тисяч мобілізованих військкоматами протягом квітня-травня кримськотатарських юнаків окремо відправили на наряди Головного управління формування резервів до Гурьєва (Атирау, Казахстан), Куйбишева та Рибінська, а ще п’ять тисяч кримських татар заслали на роботи до таборів тресту «Московуголь». Разом вигнано з Криму за перші два дні 191 044 осіб. Крім того, 5989 осіб, звинувачених у співпраці з німцями й так званих «антирадянських елементів» заарештували під час депортації. Вони потрапили до ГУЛАГу й надалі не враховувалися в загальних зведеннях про вигнанців.
Упродовж червневих депортацій болгар, вірмен, греків та «іноземних підданих» додатково виселили 3141 кримського татарина, яким пощастило врятуватися в травні.
Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар у місцях заслання. Протягом року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тисяч кримських татар. Не меншої шкоди зазнало господарство Криму, позбавлене досвідчених працівників.
Слідкуйте за нами у Telegram
Читайте також:
просто заповніть всі поля нижче і ми зв’яжемось з вами