Ользі Кобилянській — 161: цікаві факти про письменницю з Буковини

Пошук
UA EN

Ользі Кобилянській — 161: цікаві факти про письменницю з Буковини

Поділись новиною:

27 листопада 1863 року у містечку Гура-Гумора на Буковині (нині Румунія) народилася письменниця та громадська діячка Ольга Кобилянська. Буковинка стала однією з найважливіших постатей раннього модернізму в українській літературі.

Про це пише С4 з посиланням на Український інститут національної пам’яті.

Свої перші оповідання Ольга Кобилянська написала німецькою мовою. Українська у її творчість прийшла разом зі знайомством з письменницею Наталією Кобринською та Софією Окуневською – першою українкою жінкою-лікарем в Австро-Угорщині. 

«Я не маю ніякого бажання до хатньої роботи, бо вона мені не дає задоволення, – розповідає Кобилянська у щоденнику. – У моєму серці нема жодного сонячного промінчика, душа вкрита хмарами. Я хвора на тяжку хворобу, мене може вилікувати жваве духовне життя, а де його тут взяти?». Та вона змушена була займатись хатніми справами, доглядати меншого брата й  матір, яка була дуже хвора.

Ольга Кобилянська стала учасницею феміністичного руху, обґрунтувавши його у брошурі «Дещо про ідею жіночого руху». Під час поїздки до Києва зустрічалася з Миколою Лисенком, Михайлом Старицьким, Михайлом Коцюбинським. Вона вирушила до Канева вклонитися могилі Тараса Шевченка.

Гостювала у родини Косачів на їхньому хуторі Зелений Гай на Полтавщині, здружилася з Лесею Українкою. 

У 1918 році, після окупації румунськими військами Північної Буковини починається румунізація краю. «Нема сонця в наших вікнах, нема і в душі», –пише Кобилянська. Вона ледь зводили кінці з кінцями, винаймаючи житло. 
У Харкові протягом 1926–1929 вийшло дев’ятитомне зібрання творів Ольги Кобилянської. У цей час вона написала кілька нових оповідань та роман «Апостол черні».

У роки Другої світової війни жандармерія встановила нагляд за Кобилянською. Після смерті окупаційні власті заборонили публікувати некролог українською мовою та промови над могилою.

Померла Ольга Кобилянська 21 березня 1942-го у Чернівцях.

Цікаві факти про Гірську Орлицю

Старша наукова співробітниця Чернівецького літературно-меморіального музею Ольги Кобилянської Юлія Микосянчик каже, що хоч офіційною датою її народження вважають 27 листопада, насправді це сталося 26 листопада. За сімейними переказами, Ольга народилася пізно вночі з 26-го на 27 листопада. Їй дали подвійне ім’я – Ольга-Марія.

Пропонуємо дізнатися цікаві факти про життя Ольги Кобилянської, або як її ще називають, Гірської Орлиці:

  1. Тато – українець, мати – напівполька, напівнімкеня. Тато працював і забезпечував всю сім’ю. Мати – домогосподиня, мала тільки домашню освіту. Кобилянські народили й виховали сімох дітей. Ольга – четверта дитина.
  2. Кобилянська мала лише початкову освіту, закінчила так звану нормальну школу в Кимпулунзі. Є припущення, що у 1–2 класі вона навчалася не в школі, а вдома під наставництвом старших братів.
  3. Чи не в кожній героїні творів є риси Кобилянської. З часом коло тем, які її цікавлять, розширюється. Наприклад, з’явилася тема емансипація (урівняння жінки в правах із чоловіком, можливість для жінки здобути освіту, працювати).
  4. Кобилянська була учасницею жіночого “Товариства руських жінок на Буковині”. Кажуть, що вона була однією з його ініціаторок. У юності ставила собі за мету стати кимось величним для жінок і “освобождающим їх із кайданів”. Вона вплинула на свідомість людей, які читали її твори, наголошуючи, що жінка  це людина, яка має однакові із чоловіком права. Зокрема, це питання порушується в першому друкованому творі Кобилянської «Людина». Так поволі відбувається тиха революція.
  5. Перехід на українську мову стався, зокрема, через любов. Вона закохалася в щирого українця Євгена Озаркевича. А Євген – рідний брат Наталії Кобринської. Кобилянська від Софії дізналася, що його ідеал – це освічена українка.
  6. У Кобилянської є твори, які мають варіанти на різних мовах. Наприклад, німецькою й українською написана «Природа».
  7. Ольга Кобиляснька зробила пропозицію спільно жити й почати життя спочатку Осипу Маковею. Втім, вона не отримала тієї відповіді, на яку чекала.
  8. Після смерті батька Кобилянська успадкувала і гроші, і майно від своїх батьків. Вона була основною спадкоємицею, оскільки жила з батьками й допомагала їм.
  9. Вона не вийшла заміж, а мати дитину поза шлюбом для неї було неприйнятно. В Ольги була названа донька й водночас племінниця. У її брата Олександра з’явилася позашлюбна дитина, яку не могли офіційно визнати батьки. Мати передоручила дитину татові. Так дівчинка опинилася на руках у сестер Кобилянських, а згодом її офіційно удочерила Ольга. 
  10. Чорноволоса, чорноока, мала матовий відтінок шкіри, тонкі риси. Носила стриманий одяг, любила темні тони, хоча не відмовляла собі в ясно-зелених сукнях. У їжі була невибагливою. У 27 років вона мала 44,5 кг ваги. Була невисокою.

Слідкуйте за нами у Telegram

Читайте також:

У Чернівцях повідомляють про серію «замінувань»: у поліції пояснили, з чим це пов'язано
У Чернівцях правоохоронці знову перевіряють серію повідомлень про «замінування» різних закладів і організацій. Як повідомили С4 у поліції, такі повідомлення – інформаційно-психологічні спецопераці...
На Буковині з наступного тижня можна буде придбати живі ялинки: у скільки цьогоріч обійдуться святкові дерева
У Чернівецькій області підготували до продажу 5300 хвойних дерев. Їх вже наступного тижня можна буде придбати на ялинкових ярмарках. Про це пише С4 з посиланням на Подільський лісовий офіс. ...
Зараз грає:

Замовлення реклами

просто заповніть всі поля нижче і ми зв’яжемось з вами

Заявку успішно надіслано