Ользі Кобилянській — 161: цікаві факти про письменницю з Буковини
Швидкі новини
Ользі Кобилянській — 161: цікаві факти про письменницю з Буковини
27 листопада 1863 року у містечку Гура-Гумора на Буковині (нині Румунія) народилася письменниця та громадська діячка Ольга Кобилянська. Буковинка стала однією з найважливіших постатей раннього модернізму в українській літературі.
Про це пише С4 з посиланням на Український інститут національної пам’яті.
Свої перші оповідання Ольга Кобилянська написала німецькою мовою. Українська у її творчість прийшла разом зі знайомством з письменницею Наталією Кобринською та Софією Окуневською – першою українкою жінкою-лікарем в Австро-Угорщині.
«Я не маю ніякого бажання до хатньої роботи, бо вона мені не дає задоволення, – розповідає Кобилянська у щоденнику. – У моєму серці нема жодного сонячного промінчика, душа вкрита хмарами. Я хвора на тяжку хворобу, мене може вилікувати жваве духовне життя, а де його тут взяти?». Та вона змушена була займатись хатніми справами, доглядати меншого брата й матір, яка була дуже хвора.
Ольга Кобилянська стала учасницею феміністичного руху, обґрунтувавши його у брошурі «Дещо про ідею жіночого руху». Під час поїздки до Києва зустрічалася з Миколою Лисенком, Михайлом Старицьким, Михайлом Коцюбинським. Вона вирушила до Канева вклонитися могилі Тараса Шевченка.
Гостювала у родини Косачів на їхньому хуторі Зелений Гай на Полтавщині, здружилася з Лесею Українкою.
У 1918 році, після окупації румунськими військами Північної Буковини починається румунізація краю. «Нема сонця в наших вікнах, нема і в душі», –пише Кобилянська. Вона ледь зводили кінці з кінцями, винаймаючи житло.
У Харкові протягом 1926–1929 вийшло дев’ятитомне зібрання творів Ольги Кобилянської. У цей час вона написала кілька нових оповідань та роман «Апостол черні».
У роки Другої світової війни жандармерія встановила нагляд за Кобилянською. Після смерті окупаційні власті заборонили публікувати некролог українською мовою та промови над могилою.
Померла Ольга Кобилянська 21 березня 1942-го у Чернівцях.
Старша наукова співробітниця Чернівецького літературно-меморіального музею Ольги Кобилянської Юлія Микосянчик каже, що хоч офіційною датою її народження вважають 27 листопада, насправді це сталося 26 листопада. За сімейними переказами, Ольга народилася пізно вночі з 26-го на 27 листопада. Їй дали подвійне ім’я – Ольга-Марія.
Пропонуємо дізнатися цікаві факти про життя Ольги Кобилянської, або як її ще називають, Гірської Орлиці:
Слідкуйте за нами у Telegram
Читайте також:
просто заповніть всі поля нижче і ми зв’яжемось з вами